Tavasszal nem véletlen, hogy igényt érzünk a megújulásra, újra hosszabb ideig van világos, egyre melegebb van, kitárhatjuk az ablakot és beengedhetjük a napfényt. Sokunk éves rutinjában van ilyenkor egy nagytakarítás – bár Marie Kondo már számtalan formában felhívta a figyelmet a napi szintű takarítás jelentőségére (mind a sikeres háztartásvezetés, mind a lelki egyensúly szempontjából), mégis – vannak olyan nagyobb feladatok amire könnyebb egy nagy lendülettel hozzálátni.
A környezettudatos háztartás egyik legfontosabb elvi mechanizmusa, hogy ne akarjuk megspórolni az időt. Hagyjuk hatni a dolgokat, ne válasszuk a gyors, agresszív megoldásokat! A fenntarthatóság szempontjából az is jelentős, hogy örömmel lássunk neki a takarításnak; válasszunk megfelelő zenét, hangulatot, tervezzük meg előre, hogy mivel szeretnénk végezni. Gondoljunk szeretettel az otthonunkra!
Utána jöhetnek a konkrét technikai kérdések:
- Takarításhoz használhatunk szódabikarbónát is, ami gyengén lúgos, vízben jól oldódó fehér por. Mosdó, kád, csempe, WC-csésze tisztításakor nedvesítsük be a tisztítandó felületet, szórjunk rá szódabikarbónát, hagyjuk hatni 5-10 percig, majd töröljük le nedves ruhával.
- Lúgos vízben, például mosószódában való egy órás áztatás során a szennyeződések nagy része fellazul. A mosószóda általános vízlágyító-, áztató, zsíroldó- és tisztítószer. Igen kis mennyiség is elegendő belőle. Szennyes edények, tárgyak áztatásához 15 liter vízhez kb 1-2 evőkanál elegendő.
- A citromlé gyenge, természetes sav. Fehérítőszerként, vízkőoldóként, fémtisztító szerként használhatjuk. Az ecetsav remek vízkőoldószer, de akár fertőtlenítésre is alkalmas. A háztartásokban alkalmazott, hígított ecet a környezetre nem ártalmas. A lerakódott vízkövet úgy távolíthatjuk el például a vízforralóból vagy teáskannából, hogy a víz helyett ecetet rakunk bele és felforraljuk.
- A viszkóz, pamut, műselyem és nylon anyagokból készült szőnyegeket lúgos, a gyapjú és poliészter anyagúakat savas (ecet, citrom) szerrel lehet tisztítani. A szőnyeg tisztításhoz használhatunk biológiailag lebomló, környezetbarát sampont vagy mosogatószert is.
- Ablakot, tükröt legkönnyebben forró, ecetes vízzel tisztíthatunk. Konyhában az ablakra rakódott zsíros szennyeződést langyos, mosogatószeres vízzel távolítsuk el. Az ablakkeretre száradt piszkot hideg teával távolíthatjuk el.
- Általános le- és felmosószert kapunk, ha egy liter forró vízhez három evőkanál mosószódát öntünk. Ez a keverék erősen szennyezett felületek tisztítására is alkalmas. Használata után ajánlott tiszta vízzel öblíteni.
- Bútorápolásnál természetes alapanyagú textíliát alkalmazzunk. A bútorápoló szerek közül részesítsük előnyben a természetes viasz alapanyagú szerek közül. Magunk is készíthetünk egyszerű bútorfényezőt házilag, ha egy rész citromfű-olajat összekeverünk három rész olívaolajjal. A víz foltokat étolaj és 70%-os alkohol 1:1 arányú keverékkel kezeljük!
Jó megújulást kívánunk mindenkinek!